Teatrul Municipal "Matei Vișniec" Suceava

Evenimente

PROGRAMUL FNT 30 / FNT ALTFEL  (online, TVR, on-air)

PROGRAMUL FNT 30 / FNT ALTFEL  (online, TVR, on-air)

FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU

Ediția a 30-a, 22-29 noiembrie 2020

PROGRAM

Duminică, 22 noiembrie

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

Colocviu: „FNT 30. File dintr-o istorie teatrală”

Moderatori: Maria Zărnescu și Călin Ciobotari

Cu acest prilej se difuzează

DRUMUL TRILOGIEI – Andrei Șerban

Regia și imaginea filmului: Alexandru Doru Spătaru

După spectacolul „O trilogie antică” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR

Durata: 25min

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

FAUST, DRUMUL CLIPEI – Silviu Purcărete

Scenariul și regia filmului: Laurențiu Damian

Imaginea: Dănuț Pădure

După spectacolul „Faust” / Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Producție: Editura Video a Ministerului Culturii

Durata: 50min

 

Spectacol invitat

Ora 19.00 / www.fnt.ro 

LIVADA DE VIȘINI / IL GIARDINO DEI CILIEGI de A.P. Cehov

Traducerea: Luigi Lunari, Giorgio Strehler

Regia: Giorgio Strehler

Scenografia și costumele: Luciano Damiani

Muzica: Fiorenzo Carpi

Producător: Piccolo Teatro Milano (Italia)

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba italiană cu subtitrare în limba română

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro 

PĂI... DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?

După romanul „Moromeții” de Marin Preda

Dramatizarea: Cătălin Ștefănescu

Cu: Marcel Iureș și George Mihăiță

Un spectacol de: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1h 25min

 

Luni, 23 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

Matei Vișniec în dialog cu Călin Ciobotari

 

Spectacolul ascuns 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

VISUL – PORTRET LIVIU CIULEI

Scenariul filmului: Lucia Hossu Longin, Nicolae Niță

Regia filmului: Lucia Hossu Longin

După spectacolul „Visul unei nopţi de vară” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Producție: TVR 

Durata: 42min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

PROFU' DE RELIGIE de Mihaela Michailov

Regia, scenografia și muzica: Bobi Pricop

Coproducție: Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova și TVR

Durata: 1h 06min

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro 

UNCHIUL VANIA de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Zsuzsánna Koros-Fekete

Pe baza traducerii în engleză de Paul Schmidt

Traducerea în limba română: Andrei Şerban și Kinga Kovács

Dramaturgia: Kinga Kelemen

Regia: Andrei Șerban

Scenografia: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română  

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro 

ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vișniec

Cu: Mircea Andreescu, Costache Babii și Virginia Itta Marcu

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Ramona Ingrid Macarie

Muzica originală: George Marcu

Coproducție: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov și TVR

Durata: 1h 20min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro 

FREAK SHOW THE MOVIE

Un film inspirat din spectacolul de teatru FREAK SHOW

De și cu: Florin Piersic jr.

O producție: SpiderFilm

 

Marți, 24 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

George Banu și invitații săi

Invitat: Mihai Măniuțiu  

 

Spectacolul ascuns 

Ora 14.00 / www.fnt.ro 

ISTORIA UNUI SPECTACOL – Gigi Căciuleanu 

Regia filmului: Andrei Măgălie

După spectacolul „D'ale noastre” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR

Durata: 1h 10min

 

Ora 15.30 / www.fnt.ro 

O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ – Miriam Răducanu

Film eseu de: Mircea Albuțiu

Durata: 15min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

ZIC ZAC

Un spectacol de: Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu

Scenografia: Andreea Săndulescu

Durata: 1h 10min

 

FNeuitareT

Ora 18.00 / www.fnt.ro 

YVONNE, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz

Traducerea în limba maghiară: András Pályi

Adaptarea: Czegő Csongor

Regia: Lászlo Bocsárdi

Decorul: Jószef Bartha

Costumele: Judit Dobre Kóthay

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe și TVR

Durata: 2h

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

Ora 20.30 / www.fnt.ro 

O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale

Regia: Mihai Măniuțiu

Decorul: arh. Octavian Neculai

Costumele: Janine Fashion Design

Coproducție: Teatrul Odeon București, SMART și PRO TV

Durata: 1h 40min

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.30 / www.fnt.ro 

LA ORDIN, FÜHRER! de Brigitte Schwaiger

Traducerea: Dan Stoica

Cu: Maia Morgenstern

Regia: Mihai Măniuțiu

Coregrafia: Andrea Gavriliu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Ilustrația muzicală: Șerban Ursachi

Producător: Teatrul Evreiesc de Stat București

Durata: 1h 05min

 

Miercuri, 25 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

George Banu și invitații săi

Invitat: Felix Alexa

 

Spectacolul ascuns 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

O ANUMITĂ STARE DE SPIRIT – Alexandru Darie

Realizatorul filmului: Alexandra Grigorescu-Ares

După spectacolul „Don Giovanni” / Opera Naţională București

Producție: TVR

Durata: 52min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind

poem teatral rock

Traducerea: Victor Scoradeț

Regia și scenografia: Vlad Cristache

Muzica și versuri originale: Daniel Rocca

Producător:Teatrul Mic București  

Durata: 3h 15min

 

FNeuitareT

Ora 19.30 / www.fnt.ro 

POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare

Regia: Alexander Hausvater

Decorul: Lucian Lichiardopol

Costumele: Stela Verebceanu

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara

Durata: 2h 30min

 

arta ACTORULUI mare

Ora 21.30 / www.fnt.ro 

ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN de N.V. Gogol

Traducerea: Emil Iordache

Cu: Marius Manole și Alexander Bălănescu

Adaptarea scenică și regia: Felix Alexa

Muzica: Alexander Bălănescu

Scenografia: Diana Ruxandra Ion

Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București

Durata: 1h 33min

 

Ora 22.30 / www.fnt.ro 

REGINA MAMĂ de Manlio Santanelli

Traducerea: Florian Potra

Cu: Olga Tudorache și Marius Bodochi

Adaptarea TV, regia și ilustrația muzicală: Gelu Colceag

Scenografia: Dana Moraru

 

Joi, 26 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

George Banu și invitații săi

Invitat: Ion Caramitru

 

Spectacolul ascuns 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

CONFESIUNI DESPRE ANTIGONA – Alexandru Tocilescu

Un documentar de: Corina Tudose

După spectacolul „Antigona” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Durata: 50min

Film în limba română cu subtitrare în limba germană

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

OCCIDENT EXPRESS de Matei Vișniec

Traducerea și adaptarea: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec

Producător: Teatrul „Szigligeti” Oradea – Trupa „Szigligeti”

Durata: 1h 52min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro 

FURTUNA după William Shakespeare

Traducerea: Radu Nichita și Nina Cassian

Regia și ilustrația muzicală: Alexander Morfov

Decorul: Nikola Toromanov

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 2h 30min

Coproducție: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București și TVR

Durata: 2h 30min

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro 

ULTIMA NOAPTE LA MADRID

Adaptare după „Femeile lui Picasso. Jaqueline” de Brian McAvera

Traducerea: Carmen Olaru

Cu: Ala Menșicov

Regia și selecția muzicală: Vitalie Drucec

Scenografia: Tatiana Popescu

Producător: Teatrul Național „Eugène Ionesco” Chișinău

Durata: 1h 20min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro 

ACTORUL, după Mircea Dinescu

Cu: Mihai Mălaimare și Mircea Tiberian

Scenariul și regia: Mihai Mălaimare

Muzica: Mircea Tiberian

Scenografia: Puiu Antemir

Coproducție: Teatrul Masca și TVR

Durata: 58min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză

 

Vineri, 27 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

George Banu și invitații săi

Invitat: Gábor Tompa

 

Ora 12.30 / www.fnt.ro 

George Banu și invitații săi

Invitat: Alexandra Badea

 

Spectacolul ascuns 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

REGELE SCAMATOR – Ștefan Iordache

Realizator documentar: Ludmila Patlanjoglu

Durata: 1h

 

FNelinișteT

Ora 17.00 / www.fnt.ro 

NORA de Henrik Ibsen

Traducerea în limba maghiară: László Kúnos

Adaptarea scenică: Ágnes Kali și Botond Nagy

Dramaturgia: Ágnes Kali

Regia: Botond Nagy

Spațiul scenic: Carmencita Brojboiu și András Rancz

Costumele: Carmencita Brojboiu

Muzica și sound design: Bence Kónya-Ütő

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro 

TREI SURORI de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Kosztolányi Dezső

Dramaturgia: András Visky

Regia: Gábor Tompa

Decorul: Andrei Both

Costumele: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro 

TOUJOURS L`AMOUR

Cu: Carmen Ungureanu și Dan Puric

Scenariul, regia și scenografia: Dan Puric

Coregrafia: Malou Josef 

Producător: Compania de Teatru „Passe Partout Dan Puric” și TVR

Durata: 1h 06min

 

Ora 23.00 / www.fnt.ro 

AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega

Cu: Anca Hanu

Un spectacol de: Tudor Lucanu

Light design: Alexandru Corpodean

Sound design: Marius Rusu

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 1h 20min

 

Sâmbătă, 28 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

Radu Afrim în dialog cu Călin Ciobotari

 

Spectacolul ascuns 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

MAGIA TEATRULUI ȘI A FILMULUI – Alexa Visarion

Realizator documentar: Liliana Chițescu

Producător: TVR

Durata: 1h

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

REGELE MOARE de Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 1h 45min

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro 

PASĂREA RETRO SE LOVEȘTE DE BLOC ȘI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE

Traducerea: Sándor László

Textul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro 

NEPOTU` de Adrian Lustig

Cu: Tamara Buciuceanu-Botez și Șerban Pavlu

Regia: Horațiu Mălăele

Decorul: Anca Marcu

Costumele: Adriana Popa

Producător: Fundația „Teatru Contemporan”, Teatrul de Comedie București și TVR

Durata: 1h 15min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro 

FELII

One-woman show Ofelia Popii

Un spectacol de: Lia Bugnar

Scenografia și light design: Dragoș Buhagiar

Coregrafia: Florin Fieroiu

Muzica originală și sound design: Vlaicu Golcea

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 25min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză

 

Duminică, 29 noiembrie

„Vorbe, vorbe, vorbe...”

Ora 11.00 / www.fnt.ro 

George Banu în dialog cu Călin Ciobotari

 

Esteticile pandemiei

Ora 12.30 / www.fnt.ro 

Colocviu: „Teatrul la limită. Esteticile pandemiei”

Moderatori: Ludmila Patlanjoglu și Călin Ciobotari

 

Ora 15.00 / www.fnt.ro 

ZOOM BIRTHDAY PARTY de Saviana Stănescu 

Regia: Beth Milles

Producător: Cherry Artspace (SUA)

Durata: 20min

Spectacol în limba engleză cu subtitrare în limba română

 

Ora 15.30 / www.fnt.ro 

LIVE de Thomas Perle

Regia și scenografia: Bobi Pricop

Muzica originală: Eduard Gabia

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –  Secția germană 

Durata: 1h

Spectacol în limba germană cu subtitrare în limbile română și engleză

 

Ora 16.00 / www.fnt.ro 

MOARTEA BATE LA UȘĂ

spectacol-lectură LIVE, 360°

După un text de: Woody Allen

Cu: Maia Morgenstern și Mircea Rusu

Regia: Florin Ghioca

Un proiect al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 20min

 

Ora 17.30 / www.fnt.ro 

POOL (NO WATER) de Mark Ravenhill

Traducerea în limba maghiară: Fanni Sényi

Un proiect de: Radu Nica, Andu Dumitrescu și Vlaicu Golcea

Producător:Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 10min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 20.00 / www.fnt.ro 

UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov

Traducerea: Moni Ghelerter şi Radu Teculescu

Regia: Yuri Kordonsky

Scenografia: Elena Dmitrakova

Coproducție: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București și Casa de Producție a TVR

Durata: 2h 45min

 

Spectacol invitat

Ora 23.00 / www.fnt.ro 

ELECTRA de Sofocle

Traducerea și regia de teatru: Antoine Vitez

Scenografia și costumele: Yanis Kokkos

Muzica de teatru: Georges Aperghis

Regia filmului: Hugo Santiago

Producător: Théâtre National de Chaillot (Franța)

Durata: 1 h 40min

Spectacol în limba franceză cu subtitrare în limba română

 

22-29 noiembrie / www.fnt.ro

Esteticile pandemiei

APROAPE DEPARTE

Expoziție virtuală de fotografie de teatru

Autor: Florin Ghioca

 

SCENA „FNT la TVR”

 

Duminică, 22 noiembrie

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3  

DANAIDELE, după Eschil

Traducerea în limba franceză: Paul Mazon

Traducerea în limba română: Alexandru Miran

Dramatizarea și regia: Silviu Purcărete

Decorul: Ștefania Cenean

Costumele: Liliana Cenean

Muzica originală: Iosif Herțea

Coproducție: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Holland Festival, Wiener Festwochen, Festival d`Avignon, Grande Halle de la Villette și TVR

Coproducător asociat: Fundaţia pentru Teatru şi Film TOFAN

Durata: 1h 50min

 

Luni, 23 noiembrie

Premieră în FNT

Ora 20.00 / TVR 3  

CALIGULA, după Albert Camus

Traducerea: Alice Georgescu

Adaptarea pentru televiziune: Silviu Jicman, Diana Dumitru și Ovidiu Guzu

Regia: Silviu Jicman

Director de imagine: Ovidiu Guzu, Vlad Micu

Scenografia: Bristena de Satmaari

Muzica: Gabriel Basarabescu

Coregrafia: Corina Aldea

Producător: Casa de Producție a TVR

Durata: 2h

 

Marți, 24 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

VOCEA UMANĂ de Jean Cocteau

Traducerea: Manase Radnev

Cu: Valeria Seciu

Adaptarea pentru televiziune și regia: Cătălina Buzoianu

Scenografia: Dumitru Georgescu

Producție: TVR

Durata: 1h 06min

 

Miercuri, 25 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

SUPEUL de Jean Claude Brisville

Traducerea: Ion Lucian

Cu: Radu Beligan și Ion Lucian

Regia: Florentina Enache

Scenografia: Adriana Păun

Muzica: Vasile Manta

Coproducție: Teatrul Odeon București și TVR

Durata: 1h 26m

 

Joi, 26 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3  

DIALOGURI ȘI FANTEZII ÎN JAZZ

Cu: Ion Caramitru și Johnny Răducanu

Un spectacol de: Ion Caramitru

Versuri după: Nichita Stănescu, Miron Radu Paraschivescu, Petre Stoica, Lucian Avramescu, Dan Verona şi Ana Blandiana

Muzica: Johnny Răducanu

Coproducție: Uniunea Teatrală din România – UNITER și TVR

Durata: 1h 30min

 

Vineri, 27 noiembrie

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3  

HAMLET de William Shakespeare

Traducerea, scenariul și regia: Vlad Mugur

Scenografia: Helmut Stürmer

Costumele: Lia Manţoc

Măștile: Ilona Járo Varga

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca și TVR

Durata: 2h 20min

 

SCENA „FNT on-air”

Duminică, 22 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural

VIAŢA E VIS de Calderón de la Barca

Traducerea: Alexandru Popescu Telega

Adaptarea radiofonică: Vlaicu Bârna

Regia artistică: Cristian Munteanu

Durata: 2h

 

Luni, 23 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière

Traducerea: Sică Alexandrescu și Mircea Ștefănescu

Adaptarea radiofonică: Ștefan Hagimă

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

BUCUREŞTI – UNDERGROUND de Saviana Stănescu şi Toma Enache

Regia artistică: Toma Enache

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2009

 

Ora 23.45 / Radio România Actualități 

MAMA

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi

SILVER WINNER la Grand Prix Nova București, 2015

 

Marți, 24 noiembrie

EMIL BOROGHINĂ în recital

Ora 19.00 / Radio România Cultural

OVIDIU – Exilatul de la Pontul Euxin, după „Tristele” şi „Ponticele”

Traducerea: Teodor Naum

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

 

Ora 20.00 / Radio România Cultural

LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT

o biografie poetică după viaţa şi opera lui Mihai Eminescu

Scenariul radiofonic și regia artistică: Gavriil Pinte

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

ÎN GRĂDINILE MURCIEI de Josep Feliu i Codina

Traducerea: Rodica Balthazar

Adaptarea radiofonică: Alexe Marcovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

ARGENTINA de Ilinca Stihi

Regia artistică: Ilinca Stihi

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2013

 

Miercuri, 25 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

JOCUL CU FANTASME de Cristian Munteanu

Regia artistică: Adrian Pintea

 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

METAMORFOZA, după Franz Kafka

Scenariul radiofonic și regia artistică: Ion Andrei Puican

SILVER WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2014

 

Ora 23.39 / Radio România Actualități

CĂLĂTORIA LUI ORFEU

Scenariul sonor: Mădălin Cristescu

Regia artistică: Attila Vizauer

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2019

 

Joi, 26 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.00 / Radio România Cultural

VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare

Adaptarea radiofonică: Zoe Anghel Stanca

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Ora 23.00 / Radio România Cultural

FURTUNĂ PE STRADA PRINCIPALĂ de Reginald Rose

Adaptarea radiofonică: Radu Popovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Vineri, 27 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

O REPETIŢIE MOLDOVENEASCĂ SAU NOI ŞI IAR NOI de Costache Caragiale

Adaptarea radiofonică: Costin Tuchilă

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

EXPLOZIV de Elise Wilk

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2018

 

Ora 23.50 / Radio România Actualități

NUMĂRĂTOARE INVERSĂ de Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Regia artistică: Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Premiul al II-lea Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2014

 

Duminică, 29 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural

MANTAUA de N.V. Gogol

Traducerea: Silvia Cucu

Dramatizarea: Puşa Roth

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Luni, 23 – Vineri, 27 noiembrie

Vorba de cultură

Ora 12.00 / Radio România Cultural

Emisiunea „Vorba de cultură

Attila Vizauer și Ema Stere în dialog cu artiști din FNT 30

 

***

În perioada 22-29 noiembrie spectacolele Teatrului Național Radiofonic

pot fi ascultate pe site-ul: www.eteatru.ro


Teatrul Matei Vișniec Suceava

Teatrul Matei Vișniec Suceava