Teatrul Municipal "Matei Vișniec" Suceava

Evenimente

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAŢIONAL DE TEATRU, ediţia a 28-a

PROGRAMUL FESTIVALULUI  NAŢIONAL DE TEATRU, ediţia a 28-a

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, Ediţia a 28-a

19 – 29 OCTOMBRIE 2018

 

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, Ediţia a 28-a

19 – 29 OCTOMBRIE 2018

EDIŢIE DESFĂŞURATĂ SUB ÎNALTUL PATRONAJ AL PREŞEDINTELUI ROMÂNIEI

PROGRAMUL SPECTACOLELOR

 

 

 

Vineri, 19 octombrie

 

18.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10 

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Mare

Domnișoara Julie / Miss Julie

După:  August Strindberg

Versiune de text de: Katie Mitchell

Dramaturgia și traducerea în limba germană: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner 

Scenogafia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

21.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

Sâmbătă, 20 octombrie

 

11.00 Teatrul Țăndărică  

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

 

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

Dramaturgia și traducerea în limba german17.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Pentru o mai bună înțelegere

Textul și regia: Mimi Brănescu

Scenografia: Nina Brumuşilă

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet 

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Mare

Domnișoara Julie / Miss Julie

După:  August Strindberg

Versiune de text de: Katie Mitchell

ă: Maja Zade

Regia: Katie Mitchell și Leo Warner 

Scenogafia şi costumele: Alex Eales

Producător: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română și engleză

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Compania Pál Frenák

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

21.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

10 

De: Csaba Székely

Traducerea: László Sándor

Regia: Radu-Alexandru Nica

Scenografia, video, light design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1 h 30 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Studio

Prima piesă a lui Cehov / Chekhov’s First Play

Text de: Ben Kidd, Bush Moukarzel și A. P. Cehov 

Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O'Hara
Costumele: Saileóg O'Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

 

Duminică, 21 octombrie

 

17.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

Totul e foarte normal

De: Alexa Băcanu

Spectacol participativ pentru părinți și adolescenți între 10 și 15 ani

Regia: Leta Popescu

Scenografia: arh. Gabi Albu

Producător: Centrul de Teatru Educațional Replika Bucureşti

Durata: 1 h 10 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 11 ani

 

17.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre 

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

17.00 unteatru

Pescărușul 

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Studio

Prima piesă a lui Cehov / Chekhov’s First Play

Text de: Ben Kidd, Bush Moukarzel și A. P. Cehov 
Regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel

Decorul: Andrew Clancy

Efecte și design scenă: Grace O'Hara
Costumele: Saileóg O'Hallo

Producător: Dead Centre, Dublin, Irlanda

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba română

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet 

De: Gabriel García Márquez

Regia: Yuri Kordonsky

Decorul: Helmut Stürmer

Costumele și desenele live în nisip: Ioana Popescu

Producător: Teatrul German de Stat Timișoara

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Mare

Regele moare 

De: Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză 

 

21.00 Teatrul ACT

Constelații 

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

22.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Pictură

Pomană (To_R)

Conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák

Coproducție: Studio M Sfântu-Gheorghe și Compania Pál Frenák

Durata: 50 min fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

Luni, 22 octombrie

 

18.00 și 21.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Alice

Adaptare liberă după „Ţara Minunilor” şi „Ţara din Oglindă” de Lewis Carroll

Dramaturgia: Zsolt Benedek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha

Costumele: Zsuzsanna Kiss

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe și sZempöl Offchestra

Durata: 1 h 45 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză 

 

18.00 Tranzit.ro

(Str. Gazelei, nr. 44, sector 4, București)

În numele Tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 și 21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Krum 

De: Hanoch Levin

Traducerea: Valeriu Turea

Regia: Luminița Țâcu

Scenografia: Irina Gurin

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Teatrul Metropolis

Sala Amfiteatru (Sala Centenar)

Hamlet

De: William Shakespeare

Versiunea scenică: Victor Ioan Frunză

Traducerea: Nina Cassian

Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul și costumele: Adriana Grand

Producător: Teatrul Metropolis București

Durata: 2 h 45 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

19.00 unteatru

Pescărușul 

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Studio

Ivanov

De: A. P. Cehov

Traducerea: Ludmila Székely Anton

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Lia Dogaru

Videomapping: Lucian Matei

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

Durata: 2h 30 min cu pauză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre 

De: Matei Vișniec

Regia şi decorul: Răzvan Mureșan

Costumele: Ilona Lorincz

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

22.00 Teatrul ACT

Constelații 

De: Nick Payne

Regia: Radu Iacoban

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

       Marți, 23 octombrie

 

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Tranzit.ro

(Str. Gazelei, nr. 44, sector 4, București)

În numele Tatălui

Documentarea şi textul: Elena Vlădăreanu

Regia: Robert Bălan

Scenografia: Elisabeta Gëdo

Producător: Asociația Art No More

Durata: 1 h 30 min fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 unteatru

Pescărușul 

De: A.P. Cehov

Adaptare liberă după o traducere de: Mașa Dinescu și Andrei Șerban

Regia: Andrei Șerban

Scenograf consultant: Valentin Vârlan

Costume ARKADINA: Doina Levintza

Producător: unteatru București

Durata: 2 h 30 min fără pauză

Spectacolul conține zgomote puternice și lumină de stroboscop

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Mare (spectacol pe gradene) 

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș Compania „Tompa Miklós

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

 

21.00 ARCUB, Gabroveni

Sala Mare  

Dezacorduri în afara scenei / Slightly Off Stage

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA) 

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul, textul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Durata : 55 min fără pauză

Spectacol de dans

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Atelier

Despre oameni și cartofi

Scenariul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Andreea Negrilă

Producător: Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

Durata: 2 h fără pauză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Spectacol cu traducere în limba engleză și maghiară

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa 

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză 

 

22.00 POINT

(Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

 

Miercuri, 24 octombrie

 

18.00 POINT

(Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr.10)

Bun de export

De: Alex Tocilescu

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Omid Ghannadi

Coproducție: GO WEST și POINT

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii 

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Mare (spectacol pe gradene) 

Beție

De: Ivan Vîrîpaev

Traducerea în limba maghiară: Kozma András

Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu

Regia: Radu Afrim

Decorul: József Bartha

Costumele: Orsolya Moldován

Producător: Teatrul Național Târgu-Mureș Compania „Tompa Miklós

Durata: 3 h 15 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

 

18.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București  

Sala Pictură

Rabenthal

De: Jörg Graser

Traducerea în limba maghiară: Szilágyi Mária

Regia și universul sonor: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Sound design: Sebastian Bayer și Constantin Coadă

Light design: Andrei Délczeg și Gidó Zoltán

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Durata: 2 h 15 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Disputa 

De: Pierre de Marivaux

Traducerea: Doru Mareș

Regia: Vlad Massaci

Scenografia: Iuliana Vîlsan (varianta Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)

Coproducție: Teatrul „Nottara” București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

21.00 ARCUB, Gabroveni

Sala Mare

Dezacorduri în afara scenei / Slightly off Stage

Un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold (SUA) 

Coregrafia şi conceptul: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold
Sunetul, textul şi muzica originală: Ana Maria Lucaciu, Nathan Griswold, T.M. Rives

Costumele: Tamara Cobus

Durata : 55 min fără pauză

Spectacol de dans

 

22.00 Apollo111

(Str. Actor Ion Brezoianu, nr.23-25, București)

Tatăl meu, preotul 

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

Joi, 25 octombrie

 

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM 

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

 

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

Ținutul din miezul verii 

De: Tracy Letts

Traducerea: Smaranda Nicolau

Regia: Vlad Massaci

Decorul, costumele și light design: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul Mic București

Durata: 3 h cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

21.00 Apollo111

(Str. Actor Ion Brezoianu, nr.23-25, București)

Tatăl meu, preotul 

De: Gabriel Sandu

Regia: Elena Morar

Scenografia: Alexandra Panaite

Producător: Apollo111 Bucureşti

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia 

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

21.00 unteatru

Bergman.100

Persona
După un film de Ingmar Bergman

Regia: Peter Kerek
Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: unteatru, București 
Cu sprijinul: Ambasada Suediei din București, We are basca

Durata: 1 h 15 min fără pauză

 

 

Vineri, 26 octombrie

 

18.00 Centrul de Teatru Educațional Replika

(Str. Lânăriei nr. 93-95, sector 4, Bucureşti)

În umbra marelui plan

Textul și regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Anda Pop

Producător: Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca

Durata: 1 h 35 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

În cadrul secțiunii TEATRUL ŞI SOCIETATEA. ACUM 

 

18.00 Teatrul Metropolis

Sala Mare (Sala Olga Tudorache)

Copilul lui Noe

După: Eric Emmanuel Schmitt

Traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian

Decorul: Maria Miu

Costumele: Mirela Trăistaru

Producător: Teatrul Metropolis Bucureşti

Durata: 1 h 30 min fără pauză

 

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Don Juan se întoarce de la război 

De: Ödön von Horváth

Traducerea: Alina Mang

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1 h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Muzeul Național de Artă al României 

Sala Auditorium

Concert extraordinar – Orchestra KamerArt

Dirijor: Horia Andreescu

Încasările concertului vor fi donate proiectului „Dăruiește Viață”

 

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Mama / Moeder / Mother

Regia și coregrafia: Gabriela Carrizo

Asistent regie şi dramaturg: Franck Chartier
Producător: Peeping Tom, Belgia

Durata: 1h 10 min fără pauză

 

 

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

ALIFANTIS & FRAGILEBAND

M E M O R A B I L I A

Concert lansare – Colecţia de muzică de teatru. Memorabilia, a 45-a aniversare

Încasările concertului vor fi donate Campaniei Naționale „Artiștii pentru Artiști” – un proiect al UNITER

 

20.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Mamă, mi-am pierdut mâna!

De: Maria Kontorovich

Traducerea: Raluca Rădulescu

Regia: Alexandru Mâzgăreanu

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

Durata: 2 h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

21.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive 

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Suflete zbuciumate / Beware of Pity / Undgeduld Des Herzens

După: Stefan Zweig

Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman
Scenografia: Anna Fleischle
Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h fără pauză

 

 

Sâmbătă, 27 octombrie

 

17.00 Teatrul Țăndărică  

Sala Lahovari

Scufița roșie

Adaptare de: Felix Alexa după Charles Perrault și Frații Grimm

Regia și light design: Felix Alexa

Scenografia: Marian Sandu

Producător: Teatrul Țăndărică București

Durata: 50 min fără pauză

Nerecomandat copiilor sub 3 ani

 

 

18.00 Teatrul Mic

Sala Atelier

The Night Alive 

De: Conor McPherson

Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

Durata: 2 h 25 min cu pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptarea de: Radu Afrim după Yannis Mavritsakis

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Suflete zbuciumate / Beware of Pity / Undgeduld Des Herzens

După: Stefan Zweig

Versiune de text de: Simon McBurney, James Yeatman, Maja Zade și ansamblul de actori
Dramaturgia: Maja Zade

Regia: Simon McBurney

Coregizor: James Yeatman

Scenografia: Anna Fleischle

Costumele: Holly Waddington

Coproducție: Schaubühne  am Lehniner Platz, Berlin și Complicité, Londra

Durata: 2 h min fără pauză

 

21.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Demnitate

Textul și regia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

 

 

21.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic 

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

21.00 Teatrul Odeon

Sala Studio

Gardenia 

De: Elżbieta Chowaniec

Traducerea: Luiza Săvescu

Regia: Zoltán Balázs (Ungaria)

Decorul: Constantin Ciubotariu

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Odeon București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 10 ani

 

 

Duminică, 28 octombrie

 

18.00 Fabrica de Cultură, Sibiu

Sala „Eugenio Barba”

Povestea prințesei deocheate

Scenariu de: Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku

al IV-lea

Traducerea din limba engleză: Eugen Gyemant

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoș Buhagiar

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 2 h 40 min cu o pauză

Spectacolul conține efecte de lumini produse de stroboscop, ce pot declanşa crize persoanelor care suferă de epilepsie fotosenzitivă

 

17.00 și 21.00 Teatrul ACT

Stage Dogs

De: Florin Piersic Jr.

Inspirat de: ”A life in the theatre” de David Mamet

Regia: Florin Piersic Jr.,

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul ACT București   

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 și 21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Studio

Migraaaanți sau Prea suntem mulți în aceeași barcă 

De: Matei Vişniec

Traducerea și dramaturgia: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Costumele: Csíki Csaba M.V.

Producător: Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

Durata: 1 h 50 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

18.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

Wolfgang

Adaptarea de: Radu Afrim după Yannis Mavritsakis

Regia: Radu Afrim

Decorul: Romulus Boicu

Costumele: Erika Márton

Producător: Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Durata: 2 h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

19.00 Teatrul Principal

Sala Rapsodia

(Str.Lipscani, nr. 53, sector 3, București)

Demnitate

Textul și regia: Ignasi Vidal

Decorul: Bogdan Amarfi

Costumele: Adina Buzatu

Producător: Teatrul Avangardia București

Durata: 1 h 15 min fără pauză

 

20.00 Teatrul de Comedie

Sala „Radu Beligan”

Shylock

După: Gareth Armstrong

Traducerea: Marian Popescu

Regia: Horațiu Mălăele

Scenografia: Iuliana Vîlsan

Producător: Teatrul de Comedie București

Durata: 1 h 10 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Pictură

Orchestra Titanic 

De: Hristo Boicev

Traducerea: Livia Nistor

Regia: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Durata: 1 h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

 

Luni, 29 octombrie

 

20.00 Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București

Sala Mare

Program NDT:

 

Împușcă luna / Shoot the Moon

Coregrafia, decorul și costumele: Sol León & Paul Lightfoot 

Muzica: Philip Glass, ‘Movement II from Tirol Concerto for piano and orchestra’ 

 

Declarație / The Statement

Dramaturgia: Jonathon Young

Coregrafia: Crystal Pite

Muzica: Owen Belton

Decorurile: Jay Gower Taylor

Costumele: Crystal Pite, Joke Visser

 

M-am trezit orb / Woke up Blind

Dramaturgia: Nadja Kadel

Coregrafia: Marco Goecke

Muzica: Jeff Buckley

Decorurile şi costumele: Marco Goecke

 

VLADIMIR

Coregrafia: Hofesh Shechter

 

Producător: Nederlands Dans Theater (NDT), Haga, Olanda

Durata: 2 h fără pauză

 

 

Pentru spectacolul „Îngeri în America“ – spectacol serial (partea I: „Sfârşitul lumii e aproape”, partea a II-a: „Perestroika”), producție a  Teatrului Maghiar de Stat Cluj, data punerii în vânzare a biletelor va fi anunțată ulterior.

 


Teatrul Matei Vișniec Suceava

Teatrul Matei Vișniec Suceava