| Auteur |
Lorina Bălteanu |
| Directeur |
Slava Sambriș |
Str. Dragoș Vodă nr. 1
720184 Suceava
“Legată cu funia de pământ” e o istorie despre legături profunde și dorința de libertate, despre ceea ce ne ține legați și ceea ce ne face să zburăm.
Zeci de personaje, istorii și întâmplări s-au adunat pe o scenă. Toate sunt culese din amintirile unei copilării atât de familiare. Atât de familiare încât par desprinse din albumul de fotografii pe care îl păstrează, cu grijă, mama în sertarul de la bufet.
În acest univers scenic, poveștile se împletesc ca firele unei funii invizibile, legând trecutul de prezent, dorințele de viitor și visurile de realitate. E lumea unei fetițe care visează să plece departe - departe, dar care simte că locul unde s-a născut o ține strâns, precum luna e legată cu o funie de pământ.
Când luminile se sting, vei rămâne pe loc – prins între dorința de a zbura și nevoia de a rămâne. Îți vei simți inima plină, nu de tristețe, ci de speranță, pentru că funia care te ține legat pe pământ nu e un lanț, ci o punte – între cine ești și cine poți deveni.
limita de vârstă 14+
Echipa artistică:
Regia: Slava Sambriș
Dramatizare: Victoria Vasilache, Slava Sambriș
Spațiu scenic: Adrian Suruceanu
Univers sonor: Dumitru Seretinean, Via Dacă
Costume: Cristina Plăcintă
Afiș: Denis Apetrii
Distribuție: Vioara Câșlaru, Irina Vacarciuc, Vitalia Grigoriu, Victor Triboi, Victoria Cîrlan, Ion Liulica, Marius - Cătălin Tulum, Dorina Tataru, Liuba Roman, Radu Canțîr, Ion Jitari, Ion Prisăcara, Maria Anton, Rodica Mereuță